Žili šťastne až do smrti

Častokrát sa stretávame s tvrdením, že partnerské vzťahy sú komplikované. Ale je to naozaj tak? Nie sú komplikovaní len ľudia? Nerobia ich komplikovanými práve ľudia?
Je pravdou, že ľudia sa schádzajú a rozchádzajú. Ale je aj pravdou, že silný a dlhoročný vzťah postavený na pevných základoch sa podarí vidieť len zriedkavo. Častokrát sa vynára otázka, aký je recept šťastného vzťahu? Ako je potrebné postupovať? Čo robiť a nerobiť? A množstvo podobných otázok.vzájomný vzťah.jpg
Kiežby existoval neajký manuál. Kiežby to bolo také ľahké ako v rozprávkach. V rozprávkach to tak býva. Princ zachráni princeznú pred zlým drakom, zaľúbia sa, vychystajú veľkú svadbu a končí to obľúbenou frázou „žili šťastne až do smrti“. Ale čo nasleduje potom? Ako príbeh pokračuje?
Každý chce prežiť svoju malú rozprávku. Každý chce s niekým prežiť celý svoj život. Celé tajomstvo sa skrýva v tom, že o vzťah sa je potrebné starať, nielen na začiatku ale aj počas celých dlhých rokov jeho trvania. Nie je možné napísať presný recept, ako na to. Ale existujú určité piliere, o ktoré sa je potrebné opierať a venovať im určitú dôležitosť a pozornosť.
Dôvera je nesmierne dôležitá, podstatná a najmä cenná. Je samozrejmé, že dôvera sa nezískava okamžite ale postupne. Je neoceniteľné, keď sa vo vzťahu môžete podeliť o svoje obavy, myšlienky a city. Keď partner/ka má voči vám úctu a neodsúdi vás za váš názor či za váš nápad. Dôvere je potrebné venovať určitú dávku starostlivosti. Po klamstvách je ťažké si ju získať naspäť.láska dvoch ľudí.jpg
Lož má krátke nohy, ďaleko neujde. Úprimnosť je vzácna vlastnosť a vo vzťahu nesmierne potrebná. Vždy je lepšie vsadiť na úprimnosť než na klamstvo. Keď sa nemusíte hrať na niekoho iného. Keď nemusíte byť lepším. Keď sa nemusíte hanbiť za svoje pocity. Keď môžete býť sami sebou.
Sloboda je vo vzťahu veľmi podceňovaná. To, že tvoríte pár, neznamená, že prestanete pracovať na rozvoji svojej osobnosti. Že sa stanete niečím majetkom. Že budete neustálne pod kontrolou. Vo vzťahu nefunguje nadradenosť.  Každý môže rozvíjať svoje záľuby, schopnosti a talent bez nátlaku.
Všetko potrebuje svôj čas. A rovnako aj vzťah. Nič sa nestane zo dňa na deň. Ak chcete budovať vzťah na pevných základoch, doprajte dôvere, úcte a pochopeniu čas.