Hodnota priateľstva

Každý mi dá za pravdu, keď poviem, že potreba minimálne jedného dobrého priateľa je pre človeka naozaj dôležitá. Sme sociálne tvory – to znamená, že pri sebe potrebujeme minimálne jednu osobu na to, aby sme sa necítili osamelí. Nie nadarmo máme v mnohých jazykoch a kultúrach toľko prísloví a porekadiel práve o priateľoch.

Priatelia v detstve

Niektorí ľudia si okolo seba držia priateľov len na to, aby ich využívali na dosiahnutie všetkého, čo si pomyslia. Sú schopní zájsť až na pokraj šialenstva. Len čo sa však čosi udeje a pomoc potrebuje práve tá druhá strana, z priateľa sa ihneď stáva človek, ktorého nikdy v živote nevideli a nechcú s ním mať nič spoločné. Osoba v núdzi je pre nich záťažou. Nie je predsa žiadny problém nájsť si pár ďalších ochotných rúk a potom ich odkopnúť, ak sa zasa niečo nežiadúce objaví.

Sú aj takí, ktorí nie sú vypočítaví; pri prvom náznaku problému sa však ihneď ľakajú a berú nohy na plecia. Sú príliš zbabelí na to, aby boli schopní niečo urobiť. Pud sebazáchovy ich predbehol a zvíťazil. Potom sa budú ospravedlňovať a stále sa doprosovať. Takíto ľudia tiež nie sú práve ideálnymi priateľmi, ktorých by sme chceli mať pri sebe. 

Pravý priateľ bude pri tebe stáť, aj keby padalo celé nebo. Dokonca aj keď spravíš niečo zlé a všetci ostatní ťa odsúdia, môžeš sa spoľahnúť na to, že práve on ti bude oporou. Pre nás ľudí je veľmi dôležité mať pri sebe takého človeka. Človeka, ktorý nám dokonale rozumie, pri ktorom môžeme robiť ozaj šialené veci a nebude sa na nás pozerať ako na blbých. Je to skvelý pocit rozprávať sa navzájom o veciach, ktoré nás trápia a nájsť porozumenie. Ruku na srdce, Sú to ľudia, u ktorých nájdeme porozumenie a pomoc v ťažkých chvíľach. Budú nás vždy povzbudzovať a dodávať sebavedomie.

Priatelia vždy podporujú jeden druhého

Práve priateľom môžeme vďačiť za to, že nechodíme celý život po tomto svete sami a smutní z nedostatku sociálneho kontaktu. Mali by sme ale pamätať na jednu dôležitú vec: ak chceme mať dobrých priateľov, musíme aj my sami byť takými a usilovať sa tu byť jeden pre druhého. Nikdy nevieme, kedy budeme takú pomoc potrebovať práve my. Uchovajme si v srdci to, že mať úžasných ľudí pri sebe je veľký dar a úžasná vec, preto dbajme na to, aby sme my predstavovali túto hodnotu pre ostatných.