Nové okná a výber z niekoľkých populárnych možností

Súčasná ponuka okien predstavuje pomerne široké možnosti výberu. Konkrétne z hľadiska materiálov a toho, ktoré vlastnosti uprednostňujete. Faktorom je však aj cenová dostupnosť. Pre iného je to zasa primárne otázka dizajnu. Sú tu však aj vlastnosti ako náročnosť údržby a dĺžka životnosti. A okno je jednou z tých súčastí bývania, ktoré by malo vydržať niekoľko desaťročí, preto by sme s ním mali byť po celý čas dostatočne spokojní.

chlapec pozerá z okna

Spomeňme preto niekoľko známych a populárnych možností.

Sympaticky pôsobia drevené okná vyrábané zo smreku, borovice alebo dubu. Je to hlavne estetická voľba postavená na prírodnom dizajne. Prírodný materiál je veľmi obľúbený, takisto má dlhú životnosť, ale zároveň sa s ním spája o niečo náročnejšia údržba. A to konkrétne vo forme potrebných náterov, ktoré by sa mali aplikovať každých 5 rokov. Sú kvalitné, ale treba im venovať viac pozornosti vo forme nanášania obnovovacích náterov a lakovania.

námraza na oknách

Ideálne pre tých, ktorí hľadajú jednoduchý dizajn, ale za to kvalitné tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti dokážu byť plastové okná. Tie sú veľmi častou voľbou bežných rodinných domov a bytoviek, kde za zmienku stojí takisto ich prístupná cena, respektíve nízka cena v porovnaní s ostatnými alternatívami. Poskytujú rôzne farebné zhotovenia, možnosť zvoliť rôzne tvary, ale z hľadiska veľkostí skiel majú svoj limit. Takisto majú pomerne kratšiu životnosť, a to cca 30 až 40 rokov.

Do tretice sú tu hlinikove okna a tie predstavujú hlavne možnosť použiť veľkorozmerné sklá. Je to najlepšia voľba v prípade, ak sú vašim snom okná, respektíve sklá veľkých rozmerov, ktoré poskytujú perfektný výhľad a priepustnosť svetla do interiéru. Navyše pôsobia luxusne a stávajú sa takmer požadovanou doménou moderných novostavieb. Hliníkové rámy sú odolné a predstavujú životnosť vo výške až 80 – 100 rokov.